info@pracaserca.pl
Facebook
YouTube

Uczucia

Uczucia są sposobem przeżywania życia, nas samych i spotkań z ludźmi. Odczuwanie jest głębokim, wewnętrznym przeżyciem. Kiedy tego doświadczamy (zamiast udawać, że go nie ma) i kiedy jesteśmy z nim jednością (zamiast walczyć przeciwko niemu albo próbować go korygować), jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej obecni. Czucie jest ciągłym przepływem zmieniającego się nastroju. Kiedy nie będziemy temu przepływowi przeszkadzać, powstrzymywać i tłumić, zmieni się tak samo, jak zmienia się pogoda lub przeminie jak fala w morzu.

Niektóre momenty naszej uczuciowej fali nie są przez nas w ogóle odbierane. Interesujące jest to, że właśnie uczucia, które są przez nas pomijane i przemilczane właśnie po to, żeby ich nie czuć, egzystują w ciele w formie blokad i symptomów. Uczucie, które czujemy, już w następnej chwili nie istnieje i ustępuje miejsca następnemu. Uczucie, którego nie chcemy poczuć staje się niezmienną rzeczywistością, która niezauważalnie opanowuje nasze myślenie i działanie.

Uczucia kryją się za wszystkimi naszymi dramatami, konfliktami, trudnymi sprawami. Jednak tym, co sprawia, że mamy owe problemy, że jesteśmy nieszczęśliwi, że uciekamy w uzależnienia i porzucamy związki nie są uczucia, lecz traktowanie ich jak fakty. To, że się z nimi identyfikujemy, zamiast je czuć. Identyfikacja prowadzi do tłumienia uczuć albo wyrzucania ich na zewnątrz, często bez oglądania się na konsekwencje. Jednak uczucie, które stłumiliśmy, nadal istnieje w ciele. Energia tego uczucia jest w nim odczuwalna, oddziela nas od siebie samych oraz innych. Sprawia, że przyciągamy sytuacje, dzięki którym możemy owe uczucie na nowo dostrzec. Świadome odczuwanie jest uzdrawiające i interesujące a miejscem uczuć jest serce, centrum naszej istoty. Uczucia manifestują się w ciele, dają siłę i energię, są wielkim przywilejem człowieka.