info@pracaserca.pl
Facebook
YouTube

Zmiana perspektywy

To, w jaki sposób zostaliśmy wychowani spowodowało, że przestaliśmy zwracać uwagę jak się w różnych sytuacjach czujemy. Kiedy mamy problem i tylko reagujemy, doświadczamy bardzo powierzchownie naszej prawdziwej istoty i tego, kim naprawdę jesteśmy. Nie przywołujemy tym samym naszych zdolności odczuwania. Zanim zareagujemy, możemy się na chwilę zatrzymać, złapać oddech i udać się w głąb siebie. Wtedy znajdziemy przyczynę tego, dlaczego się złościmy, smucimy czy lękamy.

Przyszliśmy na świat wyposażeni w zdolność odczuwania. Odkryć tę zdolność na nowo, to jakby się ponownie narodzić.

Aby nauczyć się czuć, potrzebujemy zmienić własną perspektywę patrzenia na sytuacje oraz na to, czym są nasze uczucia. 

Potrzebujemy neutralnej postawy, która polega na tym, że nie traktuję wszystkiego, co mnie spotyka, jak rzeczywistość, a jedynie zbiór moich myśli i w uczonych przekonań, przekazanych mi przez otoczenie, wywołujących we mnie określone uczucia, również te bolesne.W chwilach odczuwania przeżywamy życie prawdziwie, zamiast być tylko zdanymi na nie. I nie mamy już czasu, który trzeba „zabić” oglądając TV, uciekając w pracę lub wirtualny świat. Odczuwanie ożywia świadomość i sprawia, że życie staje się podróżą mądrych wyborów. 

Kiedy czujemy własne emocje, ludzi, miejsca, żywe istoty, budzi się w nas apetyt na życie, które czeka w uśpieniu, żeby je żarliwie przeżyć, delikatnie smakować i w pełni doświadczać.